malastandardduza
Start Pałucki Festyn Ludowy IV Pałucki Festyn Ludowy za nami!
IV Pałucki Festyn Ludowy za nami! PDF Drukuj Email

Stopka A4 UE LGD KSOW PROWpole

Na początku Festynu odbyło się wręczenie nagrody w konkursie na plakat promujący IV Pałucki Festyn Ludowy. Zwycięzcą w tym konkursie został Mateusz Fabijański z Barcina. Zwycięska praca została wykorzystana do promocji Festynu na plakatach, zdjęciach i banerach. Dodatkowo Mateusz otrzymał pakiet nagród rzeczowych.

Podczas Festynu odbył się konkurs muzyczny dla przedszkolaków na wykonanie utworu ludowego,
w którym udział wzięły 3 przedszkola z terenu powiatu żnińskiego: Przedszkole Samorządowe
z Gąsawy, Przedszkole Samorządowe z Janowca Wlkp. oraz Przedszkole Miejskie nr 2 w Żninie. Celem konkursu było m.in. zaszczepienie w najmłodszych uczestnikach chęci poznawania piosenek
i utworów ludowych, poznawanie przez najmłodszych gwary pałuckiej i lokalnej tradycji regionu. Komisja w składzie: Ryszard Ulatowski ? Prezes LGD Pałuki - Wspólna Sprawa, Magdalena Petrykowska ? pracownik LGD, Janusz Pryka ? muzyk i przedstawiciel ŻDK oceniała m.in. posługiwanie się gwarą, opanowanie pamięciowe tekstu, dobór repertuaru, ogólny wyraz artystyczny. Komisja wysoko oceniła występy wszystkich przedszkolaków i I miejsce zostało przyznane ex aequo wszystkim występującym. Dodatkowo Przedszkole Miejskie nr 2 w Żninie zostało wyróżnione przez komisję za przygotowanie muzyczne i stroje. Nagrodami w tym konkursie były: bilety wstępu do Muzeum Kolejki Wąskotorowej wraz z przewodnikiem oraz przejazd kolejką wąskotorową na trasie Żnin-Wenecja, Wenecja Żnin, bilety wstępu do Zaurolandii. Ponadto każdy przedszkolak otrzymał pamiątkowy dyplom i pakiet gadżetów LGD.

Następnie odbył się Przegląd Kapel i Zespołów Ludowych, podczas którego zaprezentowały się: Zespół Wokalny Rogowskie Astry z Rogowa, ?Kujawioki? z Osięcin, Zespół Folklorystyczny ?Spod Strzechy? z Brześcia Kujawskiego i Gąsawska Kapela Biesiadna. Tutaj komisja oceniała przede wszystkim dobór repertuaru, zgodnego z tradycją regionu, sposób i styl wykonania, wyraz i walory artystyczne prezentacji oraz strój zgodny z tradycją regionu. Zwyciężyły ?Kujawioki? z Osięcin
a nagrodą był bon o wartości 500 zł.

Wśród wielu wystawców, którzy przybyli na żniński rynek odnaleźć można było stoisko kowalskie, na którym uczestnicy zapoznawali się z pracą kowala oraz mogli wybić pamiątkową monetę, stoisko garncarskie, na którym powstawały przestrzenne kafle i prace na kole garncarskim oraz stoisko hafciarskie, gdzie można było wyhaftować np. zakładkę do książki. Ponadto dla milusińskich była przygotowana artystyczna strefa dziecięca, w której można było wyczarować kolorowego ludowego ptaszka lub inną drewnianą figurkę oraz namalować pałucki mural.

Prezentowane były pokazy kuchni IV pory roku, a uczestnicy festynu mogli skosztować darmowego pałuckiego bigosu. Podczas Festynu odbyły się liczne konkursy dla publiczności m.in. bicie piany z białek tradycyjną trzepaczką, obieranie ziemniaków, nawlekanie makaronu na czas. Do wygrania były atrakcyjne nagrody i gadżety LGD.

Gwiazdą wieczoru był występ góralskiej kapeli Trebunie Tutki, a koncert zachwycił publiczność pomimo deszczu.

Festyn był współfinansowany z Pomocy Technicznej PROW 2014-2020, ze środków Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.

Koncert zespołu Trebunie Tutki był współfinansowany ze środków Gminy Żnin.

Organizatorzy kierują serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy wzięli udział w organizacji IV Pałuckiego Festynu Ludowego w Żninie: wolontariuszy z Zespołu Szkół w Rogowie za pomoc w organizacji, Pana Dyrektora Tomasza Ratajczaka z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Handlowych w Żninie, Pana Dyrektora Artura Jakubowskiego ze Żnińskiego Domu Kultury, Pana Dyrektora Jerzego Śniadeckiego z Miejskiego Ośrodka Sportu w Żninie, Pana Roberta Luchowskiego ? Burmistrza Żnina, Pana Mirosława Binkowskiego ? propagatora gwary pałuckiej, Pana Janusza Pryki ? członka jurry, Pana Jacka Sobolewskiego, właściciela Rodzinnego Parku Rozrywki Zaurolandia ? sponsora, Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej ? sponsora, Przedszkoli, które wzięły udział w konkursie, Kapel i Zespołów Ludowych, Wystawców, Pana Pawła Bursztyńskiego, Pani Eugenii Szymańskiej, Państwa Hanny i Romana Bryl z Gospodarstwa Agroturystycznego Ptasi Ogród, Pani Katarzyny Przybylskiej z Gospodarstwa Agroturystycznego Pod Lasem, Koła Gospodyń Wiejskich z Jadownik Rycerskich i Pani Krystyny Ługiewicz.

Już dzisiaj zapraszamy na przyszłoroczny V Pałucki Festyn Ludowy, który odbędzie się na obszarze LGD. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku nie zakłóci Festynu ani mecz ani burza :)

DSC09220 DSC09281 DSC09282 DSC09284 DSC09330 DSC09339 DSC09352 DSC09370

 
Gmina Barcin   Gmina Gąsawa
Barcin   Gąsawa
janowiec   labiszyn
Janowiec Wlkp.   Łabiszyn
Gmina Rogowo   Gmina Żnin
Rogowo   Żnin
Starostwo powiatowe  
Powiat  

min_rol

moj_region

 

Newsletter

Zapisz się aby otrzymywać na maila wszystkie najnowsze informacje z naszej strony.


Biuro LGD

Lokalna Grupa Działania Pałuki - Wspólna Sprawa
Plac Działowy 6
88-400 Żnin

tel. 609 996 155
tel. 530 317 783

e-mail: lgd@lgd-paluki.pl

Biuro LGD jest czynne od poniedziałku do piątku od 8.00 do 16.00

dol

2009-2017 Lokalna Grupa Działania Pałuki - Wspólna Sprawa