Start Archiwum aktualności
Sołtysi debatują o funduszach unijnych PDF Drukuj Email
wtorek, 22 listopada 2011 10:04

W dniach 18 i 19 listopada 2011 w Silverado City w Bożejewiczkach odbyła się Lokalna Debaty nad Ekonomią Społeczną: zrealizowana w ramach projektu  pn. ?Rozwój i funkcjonowanie Kujawsko-Pałuckie Centrum Ekonomii Społecznej? współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Celem debaty było: usystematyzowanie wiedzy dotyczącej Ekonomi Społecznej. Wymiana doświadczeń, dyskusja nt. rozwoju Ekonomii Społecznej oraz analiza możliwości wykorzystania szans, jakie daje Ekonomia Społeczna dla mieszkańców Gminy Żnin w obszarze aktywizacji mieszkańców obszarów wiejskich, którzy w sposób szczególny potrzebują wsparcia w zakresie aktywizacji zawodowej. Debata dała też możliwość odpowiedzenia na pytania. Jaką rolę w zmniejszeniu bezrobocia na terenie gminy mogą spełniać Spółdzielnie Socjalne? Czy Ekonomia Społeczna i wynikające z niej możliwości mogą stanowić wartościową ofertę dla mieszkańców Gminy Żnin? W debatach wzięło udział około 50 osób.

Pierwszy dzień Debaty był adresowany dla mieszkańców wsi, których reprezentowali sołtysi gminy Żnin i dotyczył zagadnienia Ekonomi Społecznej jako szansy dla rozwoju obszarów wiejskich. W drugim dniu w Debacie uczestniczyli przedstawiciele stowarzyszeń działających w gminie Żnin. W tym dniu debatowano nad szansami, jakie daje Ekonomia Społeczna dla rozwoju stowarzyszeń. W Debacie udział wzięli: pracownicy Wydziału Rozwoju Promocji i Spraw Społecznych, Urzędu Miejskiego w Żninie, pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy w Żninie, przedstawiciele Lokalnej Grupy działania Pałuki Wspólna Sprawa, przedstawiciele Fundacji Ekspert Kujawy z Inowrocławia, sołtysi z Gminy Żnin, przedstawiciele sektora NGO, lokalni przedsiębiorcy oraz moderator reprezentujący Kujawsko-Pałuckie Centrum Ekonomii Społecznej. Debata była w części nagrywana dla potrzeb TVP Bydgoszcz, która przygotowywała materiał do Magazynu Pałuckiego.

Wnioski jakie wynikają z  Lokalnej Debaty nad Ekonomią Społeczną:

Wnioski z debaty z sołtysami:
  1. Zagadnienia dotyczące Ekonomii Społecznej nie są powszechnie znane i przedstawione w trakcie prelekcji zagadnienia uporządkowały wiedzę wszystkich uczestników debaty,
  2. Istnieje konieczność prowadzenia szkoleń dla stowarzyszeń zainteresowanych Spółdzielczością Socjalną,
  3. Spółdzielczość Socjalna daje nowe nieznane wcześniej możliwości i należy prowadzić działania dla rozpowszechnienia tej problematyki wśród mieszkańców Gminy Żnin,
  4. Ekonomia Społeczna może być wyzwaniem dla stowarzyszeń szukających nowych działań programowych.
  5. Spółdzielczość socjalna może być doskonała okazją do zawiązywania lokalnych partnerstw,
  6. Kujawsko -,Pałuckie Centrum Ekonomii Społecznej może być platformą wymiany doświadczeń oraz świadczyć pomoc dla stowarzyszeń, które podejmą wyzwanie poprowadzenia Spółdzielni Socjalnej,
  7. Istnieje szereg możliwości finansowania ekonomii społecznej, a szczególnie działań podejmowanych przez stowarzyszenia.
  8. W gminie Żnin szczególnie na obszarach wiejskich warto podjąć szerokie działania, których celem będzie powołanie spółdzielni socjalnej przy udziale stowarzyszeń.

Wnioski z debaty ze stowarzyszeniami:

Debata z sołtysami w dniu 18 listopada

Debata ze stowarzyszeniami w dniu 19 listopada